0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kaliteli Kestane Balı Nasıl Üretilir?

Kaliteli kestane balı üretimi bölgemizde arıcılıkla ilgilenen herkesin amacıdır.

Kaliteli balı üretmek için Arıcı, Doğal etkenler, Kestane Balı florası ve kuvvetli arı ve temiz arıcılık malzemelerinin etkin kullanımı ile ancak mümkün olabilmektedir.

Arıcılık mesleğini başarı ile uygulamak için yani bal üretebilmek için pek çok unsurun bir araya gelmesi ve ahenkli çalışmasıyla ve hepsinin de olumlu olması ile mümkün olabilir. Arıcılık mesleğinde bir yanlış ortada olan tüm doğruları götürebilir.

Yani hava şartları uygun olacak. Hava şartları sürekli olumsuz olursa ve çiçekler nektar üretemezse o sezon boşa geçmiş olur.

Ayrıca yabani hayvanlar, özellikle Ayılar ve yırtıcı hayvanlar Balarılarının ve Arıcıların düşmanıdırlar. Bunları da göz ardı etmemek lazım.

Arıların bala hazırlanması ve yönlendirilmesi başlı başına bir iştir. Öyle ki Arıcılar bal sezonu bittiğinde hemen bir sonraki yılın hazırlıklarına başlarlar. Arıların bakımı, kovan ve çerçevelerin bakımı, hazırlanması, uygun koşullarda saklanması vb. dünya kadar iş bekler Arıcıları.

Temiz ve kaliteli bir Kestane balı üretimi için öncelikle temiz malzemelerle çalışılmalı. Tertemiz petekler kovanlara bal akımı başlamadan evvel verilmeli, ballıkta eğer çiçek balı var ise kovandan alınmalı, yavrulu çerçeve ile dahi olsa bal hasadı yapılmayacak zayıf kovanlara bu çerçeveler verilmeli, kestane balının başka ballarla karışması mutlaka engellenmelidir.

Tüm bunlara karşın güçlü bir flora da gerekmektedir. Samanlı dağları özellikle Karamürsel-Maşukiye arasında çok kuvvetli kestane ormanlarını bünyesinde barındırır. Kestane ile birlikte ıhlamur ağaçları da az da olsa bulunur ve bir miktar ıhlamur nektarının maalesef kovana girmesinin önüne geçilememektedir. Ama ıhlamur ağaçlarının az bulunduğu bir yer seçilebilir ise işte o yerde çok kuvvetli kestane balı üretimi yapılabilir.

Yapılan analiz sonucunda Marmara Bal Kestane balının polen ölçümü % 98 seviyesinde çıkmıştır.

Bu oran dünyanın neredeyse hiç bir bölgesinde bulunamayacak kadar kıymetli bir durumdur. Türk Arıcılığının bir başarısıdır. Aynı başarıya ulaşmış Halıdere ve Değirmendere bölgesindeki Arıcı arkadaşlarımız da bulunmaktadır.

Arıcılık bereketli ve karlı bir meslektir. Ama işi iyi yapabilmek için gerekli eğitimleri almak, Arıyı, doğayı ve çevreyi tanımak Arıcıyı başarıya götürecek bir araçtır. Arıcı mesleğini yaparken doğayı çok iyi bir şekilde takip etmeli, aklını da çok iyi kullanmalıdır.

Yazıyı Paylaş!

Popüler Ürünlerimiz

İndirim!

Yaş Kestane Poleni - 100 Gram

5.00 out of 5
20,00 
İndirim!

Püren Balı

5.00 out of 5
50,00 

Related articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Son Yayımlanan Yazılar