0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

İlaç kalıntısız bal nasıl olur?

Bal mucizevi bir gıdadır. Lakin balın analizinde zaman zaman maalesef bazı olumsuz ilaç kalıntılarına rastlanabilmektedir.

Günümüzde doğada üretilen neredeyse tüm meyve ve sebzelerde ilaç kalıntılarına rastlanabilmektedir. Bu durumu biz tüketiciler maalesef bazı ihraç ürünlerinin gümrükten geri döndüğü zaman duymaktayız ve maalesef kısa süre içerisinde de unutmaktayız. Bu ürünler nerede imha edilir? Kimse bilmez. Benim tahminim bu ürünleri biz afiyetle tüketiriz. Hem de yüksek fiyattan. Ve bu ürünlerin ilaç kalıntısı barındırdığını hiç bilmen. Ne kadar kötü değil mi?

Peki bu olay bizim kaderimiz midir? Değildir elbet. Ama ne çare… Türkiye’de yaşamak ve Türk olmanın bedeli bu olmasa gerek.

Gelelim biz konumuza.
Biz bal üreticileri her geçen gün sayımız artarak balda kalıntı bırakmayacak uygulamalara yönelmekteyiz. Özellikle kestane balı üreticileri olan bizler, insanlara şifa olacak diye ürettiğimiz dünyalar güzeli kestane balımızı Türkiye şartlarında oldukça yüksek fiyatlara satabilmekteyiz. Bu ürünlerin bir kısmını da dar gelirli vatandaşlarımız almakta, hasta olan annelerine, eşlerine ya da çocuklarına yedirmektedirler. Peki biz Arıcılara ilaç kalıntısı içeren ürünler üretmek yakışır mı? Elbette yakışmaz. Bu nedenle kovanlarımızın ve arılarımızın özellikle ilkbahar ve sonbaharda bakımlarını yaparken temiz ve titiz çalışmalı, kalıntı bırakacak ilaç uygulamalarını yapmamalıyız.

Kestane Balı Gribe İyi Gelir Mi? Zencefil Zerdeçal Karışımı

Günümüzde artık arılarımızın bakımları kalıntı bırakacak flumetrin, amitraz vb. ilaçlarla değil, doğada bulunan ve arılara ve de peteklere kalıntı bırakmayacak asitler ile yapılmaktadır.
Oksalik asit, Formik asit ve Laktik asit, gliserinli mücadele gibi çeşitli uygulamalar yapılmaktadır. Ayrıca bazı hastalıklı ve kötü peteklerin de zamanı gelmeden kovandan alınması ve imha edilmesi de olumlu sonuçlar vermektedir.
Yani yüce Türk milleti, biz arıcılar sizler için yılın neredeyse 365 günü arı gibi çalışmaktayız. Sizlere tertemiz, ilaç kalıntısız, şekersiz, glikozsuz, mısır şurupsuz ürünler vermeye çalışmaktayız.
Buna rağmen zaman zaman bazı olumsuzluklarla da karşılaşmaktayız.

Bize en çok sorulan soru, balınızda şeker var mı? Yok. Elbette yok. Ama balımızda ilaç kalıntısı da yok. Bu durumu da bilin istedim.

Saygılarımla…
Adnan Yavuz

Yazıyı Paylaş!

Popüler Ürünlerimiz

İndirim!

Yaş Kestane Poleni - 100 Gram

5.00 out of 5
20,00 
İndirim!

Püren Balı

5.00 out of 5
50,00 

Related articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Son Yayımlanan Yazılar