0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Organik Bal Nerede Satılır? Nereden Alınır?

Organik Bal Nerede Satılır? Nereden Alınır?

Organik sözcüğü halkımız için doğal anlamına gelir. Yani insan faktörünün olmadığı, tamamen doğal bir şekilde bal arıları tarafından üretilmiş bir bala Organik Bal denir diye düşünülür. Ama Organik bal üretebilmek için doğal bal üretmek yetmemektedir. Organik bal üretebilmek için bir takım firmalarla anlaşmalar yapmak ve buna yönelik arıcılık ekipmanları ile çalışmak gerekmektedir.

Bu şekilde üretilen ürünleri hem değerine satmak mümkün değildir, hem de fazla bir ürün üretebilmek mümkün değildir. Bu nedenle arıcılarımız bu yöntemi tercih etmemektedir. Organik sertifikası alabilmek için daha yolun başında bir yığın bürokratik işlem yapmak ve hiç kazanamadığınız paracıkları bu iş için çeşmenin başını tutmuş kişilere vermek de cabası. Ayrıca bu paraları sürekli bu “Akıllı” arkadaşlara vermek gerekmektedir. Bu durum Arıcılar tarafından kabul görmemektedir.

Organik Bal Nerede Satılır? Nereden Alınır?
Organik Bal Nerede Satılır? Nereden Alınır?

Peki, o zaman arıcılar ne yapmakta?

Arıcılar yukarıda bahsettiğim teferruatlara genel olarak itibar etmezler. Lakin, Arılarına ve arılar tarafından üretilen ürünlere çok büyük önem verirler. Arılar çiftlikte tüm canlılardan daha kıymetlidir. Yaklaşan bir fırtına olsa mesela, çiftlikte dünya kadar iş ve ürün ortada olsa ve dalda bir Arı oğulu olsa, tüm işler durur ve öncelikle o oğul daldan alınır, bir yuvaya yani kovana konulur, ondan sonra diğer işler yapılır. Yani Bal arıları daima ve hep önceliklidir.

Sadece bal arıları değil, onların ürettiği bal, polen, arı sütü, propolis, bal mumu vb. ürünler de önemlidir ve önceliklidir. Bu ürünlerin temiz olması, ilaç kalıntısı barındırmaması, üretimden sonra uygun koşullarda saklanması ve bu şekilde tüketici ile buluşturulması, tüketiciye ürün hakkında bilgi verilmesi, tüketim ve saklama koşulları hakkında bilgi verilmesi de çok önemlidir.

Arıcılar belki ülkemiz koşullarında Organik adı ile üretim yapmazlar, yapamazlar. Ama biliniz ki çok temiz ürünleri sizlere ulaştırma gayreti içerisindedir. Ama çok az sayıda arıcılar Organik sertifikalı ürünler de üretirler.

Ben Arıcı Adnan Yavuz olarak yakın çevremde bulunan yüzlerce Arıcı arkadaşımdan gördüğüm, bildiğim konuları sizlere yazıyorum. Benim bir tane dahi Organik sertifikaya sahip bal üreten arkadaşım, tanıdığım kişi maalesef yok. Çünkü bu işin biz Arıcılara fazla bir getirisi yok, bilakis götürüsü fazla. Biz ne bu teferruatlarla uğraşabiliriz, ne de hiç kazanmadığımız paraları bu kurumlara ödeyebiliriz.

Peki, üreten, yapan, eden yok mu?

Elbette var. Var ama biz bu kişilerin ne şekilde ve nerelerde üretim yaptığı hakkında bilgiye sahip değiliz. Ama gördüğümüz kadarıyla market raflarında Organik sertifikalı ya da organik sertifikaya sahip olmayan pek çok ürünü görmekteyiz. Bu konunun muhatabı biz değiliz, konuyu bu şekilde kapatmak en iyisi.

Ama emin olunuz ki, biz Türk arıcıları sizler için en temiz ürünleri üretmekte ve sizlerle buluşturmak gayreti içerisindedirler. Temiz sözcüğünü sadece hijyen olarak algılamayın. Temiz sözcüğü aynı zamanda içerisinde ilaç kalıntısı barındırmadığını da anlatır.

Bu nedenle bizim sizlere tavsiyemiz, Arıcılar tarafından uygun koşullarda üretilmiş tertemiz ürünleri alın ve gönül rahatlığıyla kullanın.

Yazıyı Paylaş!

Popüler Ürünlerimiz

İndirim!

Yaş Kestane Poleni - 100 Gram

5.00 out of 5
20,00 
İndirim!

Püren Balı

5.00 out of 5
50,00 

Related articles

1 YORUM

  1. organik bal nereden alınır nerede satılır diye sabahtan beri aratıyorum hep reklam çıkıyor. Sonunda adam akıllı bir yer bulabildim. Hala sizin gibi reklamsız bilgi kaynağı olan websiteler neredeyse kalmadı. Allah razı olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Son Yayımlanan Yazılar