0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Çocuklarda polen tüketimi nasıl olmalı?

Polen…

Doğanın bal arıları vasıtasıyla insanlara sunduğu eşsiz armağan…

Türkçe polen çiçek tozu anlamına gelir. Doğadaki binlerce çiçeğin tozlarını Balarıları bacaklarında bulunan polen keseciklerine koyarlar ve kovanlarına taşırlar. Asıl amaçları yavru arıları beslemektir. Eşsiz bir besin kaynağıdır. İnsanlar tarafından asla ve asla toplanamayacak bir gıdadır.

Çocuklarda polen tüketimi nasıl olmalı?
Çocuklarda polen tüketimi nasıl olmalı?

Arıcılar çiçek tozlarını kovanların giriş kısmına koydukları tuzaklarla toplarlar. İyi bir polen akımı olduğu bir günde ortalama bir kovanda 100-150 gram polen toplanabilir. Günün erken saatlerinde polen toplama imkanı daha fazladır. Çünkü arılar sabahları daha çok çalışırlar. Güneşin doğuşu ile birlikte kovanlarından çıkan arılar doğada buldukları nektar, polen ve propolisleri kovanlarına taşırlar.

Polen toplayan arılar o sabah ilk olarak hangi çiçeğe konmuşlarsa o gün sadece o çiçekten polen getirirler. Başka bir çiçeğe asla konmazlar. Bunun nedeni bilimsel olarak henüz açıklanamamıştır. Yan yana duran iki arı kolonisinin kovana getirdikleri polenler çoğu zaman aynı olmaz, farklı farklı çiçeklerden geldiği görünür. Bu alışılagelmiş bir durumdur. Aynı şekilde yan yana duran iki kovanın ürettiği balın tadı bile farklıdır.

Çocuklarda polen tüketimi nasıl olmalı?
Çocuklarda polen tüketimi nasıl olmalı?

Polenler çocuklarda nasıl tüketilmeli?

Bir yaşından büyük her çocuğa arı ürünleri verilebildiğinden dolayı, bir yan etki ya da doktor tavsiyesi yok ise bir çay kaşığı ile bir tatlı kaşığı polen çocuklara verilebilir. Fazla tüketim nedeniyle oluşabilecek en yaygın yan etki kızarıklık ve kaşıntı şeklinde ortaya çıkar. Bu nedenle yoğun tüketilmemelidir. Ayrıca yoğun tüketim karaciğer ve böbreklere aşırı yük olabilir. Bu nedenle poleni az az tüketmek aslında daha sağlıklıdır. Polen tükettikten sonra bol su içilmesi uygun olacaktır.

Özellikle kış aylarında polen yedikten sonra su içmeyi ihmal etmemeliyiz. Zaten vücut suyu kendiliğinden isteyecektir.

Polen nasıl saklanmalı?

Polenler normalde soğuk zincirde saklanmalı, en kötü ihtimal, buzdolaplarında 4-5 derece sıcaklığında muhafaza edilmeli. Fazla bekletilmeden tüketilmeli…

Günümüzde saklama koşulları yetersiz olduğundan pek çok aktarda vb. yerlerde kurutulmuş, besin değeri oldukça kaybolmuş polenler satılmaktadır. Polenlerin besin değeri saklama koşullarının yetersiz olması nedeniyle maalesef kaybolmaktadır. İyi saklanmayan polenlerde eksik kurutma nedeniyle aflotoksin oluşabilmekte ve ürünün yitirilmesine sebep olabilmektedir.

Bu nedenle polenler soğuk zincir halinde saklanmalı, azar azar, küçük bölümler halinde derin dondurucudan çıkarılmalı ve kısa sürede tüketilmeli,

Yazıyı Paylaş!

Popüler Ürünlerimiz

İndirim!

Yaş Kestane Poleni - 100 Gram

5.00 out of 5
20,00 
İndirim!

Püren Balı

5.00 out of 5
50,00 

Related articles

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Son Yayımlanan Yazılar