0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Canan Karatay Hocamız neden bal hakkında olumlu konuşmuyor? İşin aslı nedir?

Prof. Canan Karatay hocamız ülkemizin yetiştirdiği iyi bir bilim insanıdır.

Kendisi maalesef Arıcılık camiası tarafından hiç sevilmemektedir. Çünkü insanlarımızın bal tüketimini sağlıklı bulmuyor ve balın zehir olduğunu fırsat buldukça ifade ediyor.

Hocamızla aslında aynı ortamda bulunup sözlerini düzeltmesi için kendisini aydınlatmayı çok istememe rağmen bu konu ile ilgili olarak sorumlu makamlar olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği, Üniversitelerimiz gibi kurumlar tarafından bu işin yapılması gerektiğini düşünüyor ve konunun halkımıza doğru bir şekilde anlatılmasını bekliyorum.

Bir Arıcı ve Bal Üreticisi olarak ne ürettiğimizi bizler gayet iyi biliyoruz. Kur’an-ı Kerim’de Nahl (Arı) Suresinde belirtildiği gibi Bal Arılarımız doğada Cenab-ı Allah’ın kendilerine verdiği görevi milyonlarca yıldan bu yana yapmakta, insanlar için şifa olacak besinleri üretmektedirler.

Sanırım Sayın Hocamız piyasada pek çok bulunan şekerden, glikozdan, mısır şurubundan yapılmış ve bal adı altında satılan sıvıların tüketilmesini istemiyor. Gerçek balın şeker oranının düşük olması ve sağlıklı insanlara bir yan etkisinin bulunmamasını göz artı ediyor. Özellikle Kestane balının tüketiminin insan sağlığına ne denli fayda sağlayacağını bizden kestane balı alan ve tüketen yaşlı büyüklerimizden bir dinlemesini çok isterim.

Kestane balı kullanan kişilerin vücudundaki hormonların daha düzgün çalıştığını,

Özellikle yorgun kişiler tarafından uykudan önce alınması durumunda rahatlatıcı etkisi olduğunu, kişinin daha zinde bir şekilde erkenden uyandığını,

Astım, nezle, grip gibi solunum yolu hastalıklarında özellikle önleyici tedavi sağladığını,

Binlerce Arı Yetiştiricisinin ve Bal üreticisinin Kestane balı üreterek ailelerini geçindirdiğini,

Yaptığı açıklamalarla belki de hiç istemeden Arıcı meslektaşlarımı çok zor duruma düşürmeye çalıştığını,

kendisine anlatmayı çok isterim.

Yazıyı Paylaş!

Popüler Ürünlerimiz

İndirim!

Yaş Kestane Poleni - 100 Gram

5.00 out of 5
20,00 
İndirim!

Püren Balı

5.00 out of 5
50,00 

Related articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Son Yayımlanan Yazılar