0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Büyük Bal Firmaları Güvenilir Mi & Neden?

Büyük bal firmaları genelde güvenilir firmalardır.

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan milyonlarca insanımız gerçek bal yiyebilmek için bu firmalara güvenmeyecek de kime güvenecek?

Sektörün öncüsü olan bu firmalar ülkemizin çeşitli bölgelerindeki arıcılardan anlaşmalı tüccarları vasıtasıyla oldukça uygun fiyata ve genel olarak Arıcıyı memnun etmeyen fiyatlardan aldıkları balları bir şekilde depolamakta, özellikle sonbahar aylarından itibaren satışa sunmaktadırlar.

Bu ballar satışa sunulmadan önce büyük kazanlarda birleştirilip paçal yapıp ısıtılmakta,  pek çoğu ısıl işleme tabi tutulmakta, sıcak halde iken kısa süre içerisinde kristalize olmamaları için polenleri de süzüldükten sonra kavanozlara konup satışa hazır hale getirilmektedir.

Satışa sunulan tüm ballar neredeyse aynı tada sahip hale getirilmektedirler. Oysa bu ballar arıcıdan satın alındığı zaman acaba o tada mı sahipti?

Polenleri filtreler aracıyla süzülen yani polensiz bırakılan bir bal ne ölçüde baldır? Takdir yüce Türk milletinin…

Edirne’den Kars’a, Antalya’dan Sinop’a kadar güzel ülkemizin hemen her marketinde bulunan bu ballar artık kristalize ya hiç olmamakta, ya da çok uzun süre içerisinde kristalize olmaktadır.

Buna biraz da biz tüketiciler sebep oluyoruz. Çünkü neredeyse hiç birimiz satın aldığınız ürünün bir süre sonra donmasını yani kristalize olmasını istemiyoruz. Market raflarından donmuş yani kristalize olmuş bir balı satın almak istemiyoruz.

Büyük bal firmaları güvenilir mi & neden?
Büyük bal firmaları güvenilir mi & neden?

Oysa bir balın kalitesi o balın erken ya da geç donması ile alakalı bir durum değildir. Arıcının ürettiği çiçek balı da, çam balı da donar. Bir tek kestane balı donmaz. Yıllarca olduğu gibi kalır ve kristalize olmaz. Çam balı donmaz denir ama o da çoğu zaman donar. Bunun nedeni şudur. Çam balı nektar akımı başladığında kovanda ille de biraz çiçek balı olur ve maalesef birinci ve ikinci bal hasadı esnasında bu bal karışık olarak sağılır. Bu nedenle bu ballar bir süre sonra donabilir. Ama üçüncü ve dördüncü sağım çam balı eğer içerisine çiçek balı karışmamış ise donmaz.

Tekrar konumuza gelirsek, yani büyük bal firmaları güvenilir mi diye sorarsak, elbette güvenilir diyeceğiz. Piyasada bal olmayan sıvıları o kadar çok bal adı altında satan kişiler var ki, hiç olmazsa o firmalara güvenecek ve onların ürünlerini tüketeceğiz. Ama bu ürünlerin ne derece kaliteli olduklarını da sorgulayacağız. Balın ısıl işleme tabi tutulması ne demektir? Bileceğiz. Polenleri süzülmüş ve kristalize olamayan bir çiçek balını elbette sorgulayacağız.

Gerçek balın aslında kısa süre sonra donabileceğini elbette bilecek ve bu şekilde balımızı tüketmeye alışacak ve çocuklarımızı alıştıracağız.

 

Yazıyı Paylaş!

Popüler Ürünlerimiz

İndirim!

Yaş Kestane Poleni - 100 Gram

5.00 out of 5
20,00 
İndirim!

Püren Balı

5.00 out of 5
50,00 

Related articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Son Yayımlanan Yazılar