0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

0,00 ₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Bal nedir? Ne değildir?

Bal nedir? Ne değildir?

Bal ilk çağlardan bu yana insanoğlunun ulaşabildiği en saf, en doğal ve en tatlı besindir.

İnsanoğlunun yediği ilk tatlı gıdadır.

Bal nedir? Ne değildir?

Dünyanın oluşmasından sonra insanoğlunun ayak basmasına kadar geçen süre içerisinde dünyanın insanoğlunun yaşaması için oluşan şartları sağlayan en önemli canlıdır Bal Arısı…

Bal arısının doğada sağladığı tozlaşma ile bitkiler sağlıklı bir şekilde gelişir. Meyve ve tohum verebilecek hale gelir.

Fakat insan tarafından en bilinen faydası nedir? Tabi ki baldır. Çiçeklerin ve bitkilerin sağladığı nektarın kovana getirilmesi, içinde bulunan suyun uçurulması ve balın ortaya çıkması.

Bal arıları doğası gereği bol miktarda bal üretebilmektedir. Fakat ürettiği bu mucizevi gıda maddesini ne yazık ki kendileri tüketememektedir. Kim tüketmekte? Kovanda sırlanmış şekilde duran bu ballar kendilerinden sonra doğan yani yeni nesil bal arıları tarafından tüketilmektedir. Kimi zaman da bu arılar bir şekilde topyekûn ölmekte ya da kovanı nedensiz bir şekilde terk etmektedirler.

(Bize göre nedensiz fakat bal arıları son derece akıllı canlılardır ve o kovanı terk etmeleri için mutlaka bir neden vardır. Kimi zaman bulaşıcı bir hastalık, ya da başka bir hastalık, arıyı rahatsız eden bir olay vb. ) Böyle bir durumda ise o kovanda bulunan ballar başka kanatlı uçucular tarafından kovanlarına götürülmek suretiyle alınır. Arıcılar bu olaya yağma olarak ifade ederler.

Biz insanoğlunda da bu durum zaten böyle değil midir? Pek çok insan bir ömür boyunca biriktirdiği para, mal mülk kendilerinden sonra gelen nesil tarafından ölüm hak, miras helal denilerek kısa süre içerisinde yağma edilmez mi? Doğada da bu işler böyle işler. Maalesef son derece acımasız bir şekilde bırakın boş kovandaki balı, biraz zayıf düşmüş bir kovandaki balı bile başka kovandan gelen bal arıları kendi kovanlarına taşırlar. Yani yağma ederler.

Konumuza gelelim. Bal nedir? Doğadan sofraya gelebilecek en kıymetli besindir bal. Dünyanın kuzey ve güney kutbu haricinde hemen her bölgesinde, adalarda dahi bal arıları ya da benzeri kanatlı uçucular bulunmakta ve doğada oluşan nektarları toplayıp kovanlarında biriktirmektedir. Arıcılar kontrolünde üretilen ballar ise bir şekilde hasat edilmekte ve sofralara getirilebilmektedirler.

Kimi balın üretimi son derece kolay olmakta iken, bazı balların üretimi ise son derece zor olmaktadırlar. Üretimi zor olan yani az üretilen ballara bazen çok yoğun talep olmakta ve bu da fiyatı biraz yüksek hale getirilmektedirler. En çok da endemik bitkilerden üretilen doğal ballara tüketiciler tarafından yoğun talep gelmektedir.

Yüksek prolin değerli Kestane balı bu ballara bir örnektir.

Peki bal ne değildir?

Bal asla ve asla çok pahalı bir ürün değildir. Hiçbir bala bir servet verilmez mesela… Bazen reklam amaçlı bu bal şu bölgenin balı, şöyle üretildi, böyle üretildi denilerek çok fahiş fiyatlara müşteri aranmakta ve maalesef bulunabilmektedir.

Oysa hiçbir bala çok yüksek ücretler verilmemelidir. Altı üstü kahvaltıda tüketilecek bir besin maddesidir. İyi bir arıcıdan alınan kaliteli bir baldan insan sağlığı için alınabilecek maksimum fayda yeterlidir.

Yazıyı Paylaş!

Popüler Ürünlerimiz

İndirim!

Yaş Kestane Poleni - 100 Gram

5.00 out of 5
20,00 
İndirim!

Püren Balı

5.00 out of 5
50,00 

Related articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Son Yayımlanan Yazılar